Dzień Kobiet

8 marca, 2024

Kobieta…
Przyjaciółka, matka, żona, córka, siostra, znajoma, sąsiadka, współpracownica, szefowa…
Muza…
Inspirowała niejednego pisarza i poetę 🪶.
Z okazji Dnia Kobiet przygotowałyśmy dla Was konkurs (mamy nadzieję, że szczególnie zaangażują się panowie 😉). Zgadnijcie kto to napisał:

  1. „Kobiet zwyczajnie nie da się zrozumieć, a więc nie warto nawet próbować. Co wcale nie oznacza, że nie mamy ich kochać. I nie oznacza, że powinniśmy przestać okazywać im na każdym kroku, ile dla nas znaczą.”
  2. „Kobieta po prostu widzi rzeczy, których mężczyźni nie są w stanie zauważyć.”
  3. „Niektóre kobiety to pułapki, w które wpadamy i z których już nie chcemy się uwolnić.”
  4. „Kobieta jest życiem. Bez niej świat byłby martwy.”
  5. „Czasem kobieta musi być bezduszną jędzą, żeby dać sobie radę w życiu, ale wierzcie mi, bycie jędzą to też ciężka praca.”

Poznańskie Targi Książki 2024

7 marca, 2024

Zaplanujcie tak swój czas w weekend, aby choć na chwilę wpaść na Poznańskie Targi Książki, które tak pięknie się reklamują:


„Przez 3 dni w jednym miejscu znajdziesz cały przekrój wydawców – zarówno największych i znanych, jak i niszowych, publikujących ambitne książki autorów z Polski i zagranicy. A gdy już kupisz nową książkę, zapraszamy na serię spotkań z pisarzami. Poznańskie Targi Książki to również wystawy ilustracji, Strefa Komiksu, Strefa Scrabble, warsztaty dla dzieci i dorosłych, giełda winyli.”

Zapraszamy!

Imię dla biblioteki

7 marca, 2024

Nasza biblioteka nigdy nie miała swojej nazwy. Chcielibyśmy to zmienić. W związku z tym serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w głosowaniu na imię dla naszej książnicy 😊. Możecie wybierać spośród następujących nazw (bądź zaproponować własną):


□ CZAS NA KSIĄŻKĘ
□ CZYTANIE POD ZEGAREM
□ SŁOWA POD ZEGAREM
□ MALOWANE SŁOWEM I CZASEM
□ CZAS NA SŁOWO
□ KĄCIK POD ZEGAREM
□ DOBRY CZAS
□ ZACZYTANI POD ZEGAREM


Głosy (anonimowe) można oddawać w bibliotece do końca marca☺️.

Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej

6 marca, 2024

Są „lekkie” i nie zajmują miejsca na półkach – ważą tyle co urządzenie, na którym je czytamy. E-booki.
Od 4 do 10 marca obchodzimy Międzynarodowy Tydzień Książki Elektronicznej.
Jakie jeszcze są zalety takiej książki?
Na czytniku może być zapisanych nawet kilkaset tytułów, które bez problemu można zabrać w podróż. E-booki są dostępne w księgarniach internetowych 24 h/na dobę. W dowolnej chwili można je kupić i od razu po zakupie zacząć czytać! Bądź skorzystać z serwisów takich jak Legimi, gdzie po opłaceniu abonamentu zyskuje się dostęp do niezliczonej bazy tytułów.
Niektóre książki elektroniczne można pobrać legalnie za darmo np. w serwisach Wolne Lektury i Projekt Gutenberg.
Ponieważ dopuszczalne jest tworzenie kopii na użytek własny, poza czytnikiem można czytać e-booka na telefonie i komputerze.
E-książki można „przeszukiwać”. Dzięki wyszukiwarce można łatwo odnaleźć interesujący fragment tekstu.
Czytniki e-książek mają wbudowane różne funkcje, które znacząco wpływają na komfort czytania (regulacja wielkości czcionki, regulowane podświetlenie, regulowana temperatura barw) co może być szczególnie istotne dla osób słabowidzących lub mających kłopoty ze wzrokiem.
Oczywiście e-booki mają też wady:

  • nie pachną jak tradycyjne książki,
  • mają uboższą formę edytorską,
  • nie mają ilustracji (zazwyczaj),
  • nie wszystkie tytuły są dostępne w formie elektronicznej,
  • potrzebują zasilania.
    (zdj. www.grafpa.pl)

Wyniki lutowych zmagań

5 marca, 2024

W walentynkowym, lutowym konkursie Książkowego niekalendarza 🥰 brało udział 11 osób. Tylko dziewczynom z klasy 4a udało się zrealizować wszystkie zadania ❤️. Zuziu, Zuziu i Patrycjo serdecznie gratulujemy!

Marcowy Niekalendarz

4 marca, 2024

Wkroczyliśmy, wskoczyliśmy, weszliśmy… w miesiąc marzec. Życząc Wam dużo słońca i uśmiechu, zachęcamy do udziału w kolejnych zadaniach z Książkowego niekalendarza. W tym miesiącu:

1. Wybierz się na spacer w poszukiwaniu pierwszych oznak wiosny, słuchając audiobooka.

2. Zrób eksperyment i przeczytaj książkę z zieloną okładką.

3. W marcu przypada Światowy Dzień Poezji (21.03), a 2024 to rok Czesława Miłosza. Przeczytaj kilka jego wierszy i jeden spróbuj narysować, czyli weź udział w naszym kolejnym konkursie (szczegóły 11 marca)!

Po karty do wypełnienia zapraszamy do biblioteki.

Międzynarodowy Dzień Pisarzy i Pisarek

3 marca, 2024

Wszystkim Pisarkom i Pisarzom (to właśnie dzisiaj – 3 marca, obchodzimy ich święto) składamy najlepsze życzenia: ciągłych, nowych pomysłów, odwagi w przelewaniu myśli na papier, doceniania przez czytelników, sukcesów w pracy literackiej, wygranych w konkursach i wszystkiego co piękne w życiu prywatnym! ❤️❤️❤️

Święto zostało utworzone z inicjatywy PEN Clubu. To Międzynarodowe Stowarzyszenie Pisarzy założone w 1921 roku w Londynie przez Catherine Amy Dawson Scott. Jego pierwszym przewodniczącym był John Galsworthy, a w gronie pierwszych członków PEN Clubu znaleźli się m.in. Joseph Conrad, George Bernard Shaw i H.G. Wells. Od początku głównym celem stowarzyszenia jest „promowanie przyjaźni i intelektualnej współpracy między pisarzami oraz obrona wolności słowa i rozwój społeczności pisarzy na świecie”.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca, 2024

Międzynarodowy Dzień Przytulania Bibliotekarzy 💗

1 marca, 2024


Nie wiadomo, kto pierwszy wpadł na pomysł powołania tego nietypowego święta ale ma ono wielu fanów, również w Polsce. Znana amerykańska psychoterapeutka Virginia Satir wyliczyła, że by przeżyć, potrzeba nam czterech uścisków dziennie, by zachować zdrowie – ośmiu, by się rozwijać – dwunastu. Przytulanie wspomaga odporność organizmu, zmniejsza ryzyko chorób serca oraz niweluje objawy stresu.
A zatem dla każdego, kto lubi się przytulać (bo wiemy, że są tacy wśród Was, którzy tego nie cierpią) jesteśmy zawsze do dyspozycji ❤️.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

21 lutego, 2024

Dziś Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
Ma on na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za mowę ojczystą
🇵🇱❤️🇵🇱❤️🇵🇱❤️

Navigation

Search

Archives

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Other

Syndication

brought by WordPress Themes