Archive for listopad, 2010

Spotkanie z Krystyną Januszewską…

poniedziałek, 29 listopada, 2010

29 listopada Księgarnia Bajka godz.19.00, Os.Przyjaźni125

Wstęp wolny.

Jej książki są doskonałym przykładem ambitnej prozy, ciepłej i bardzo wrażliwej.
Są w pewnym sensie współczesnymi baśniami. W pięknie opisanym świecie rozgrywają się ludzkie dramaty, dokonują się trudne wybory.

Mija życie. Nie ma innego wyjścia, trzeba w nie wejść i odnaleźć własną drogę do szczęścia.

Krystyna Januszewska objawi się jako pisarka i malarka. Zaprezentuje swoje pejzaże ze słów i zapisane na płótnie !

W twórczość pisarki wprowadzi  gości  Katarzyna Zagórska.

zobacz: www.ksiegarnia-bajka.com.pl

ZAPROSZENIE DO… Jaskini Filozofów i Pisarzy

poniedziałek, 29 listopada, 2010

2010-11-29  (poniedziałek)  godz.18.00  CK Zamek, ul. Św. Marcin 80/82

Spotkanie z Tadeuszem Sławkiem i Michałem Witkowskim pt. „Kwestia smaku”.

Moderuje: Agnieszka Gajewska. Sala pod Zegarem. Wstęp wolny.



Tadeusz Sławek poeta, tłumacz, eseista, literaturoznawca, wykładowca uniwersytecki. Od 1971 pracuje na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. W latach 1991-1994 był prodziekanem wydziału filologicznego Uniwersytetu Śląskiego, a w latach 1996-2002 był rektorem tej uczelni. Obecnie kierownik Katedry Literatury Porównawczej UŚ. Specjalizuje się w historii literatury angielskiej i amerykańskiej oraz teorii literatury. Jest także tłumaczem z języka angielskiego, m.in. poezji takich pisarzy, jak: Wendell Berry, William Blake, Allen Ginsberg, Seamus Heaney, Robinson Jeffers, Thomas Merton, Jerome Rothenberg. Stały publicysta „Tygodnika Powszechnego”, publikował też m.in. w pismach: „Brulion”, „Gazeta Wyborcza”, „Odra”, „Res Publica Nowa”. Laureat nagrody „Lux ex Silesia” (2002), Literackiej Nagrody „Solidarności” (2003) za całokształt twórczości.

Michał Witkowski pisarz i dziennikarz, stale współpracuje z „Ha!artem”. Studiował filologię polską, potem pisał doktorat, ale zarzucił pracę naukową i poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Debiutował zbiorem opowiadań „Copyright” (2001), następnie wydał powieść „Lubiewo” (2005) i kolejny zbiór opowiadań „Fototapeta” (2006). W lipcu nakładem Wydawnictwa W.A.B. ukazała się drukiem druga powieść Witkowskiego pt. „Barbara Radziwiłłówna z Jaworzna-Szczakowej”. Laureat wielu nagród m.in. Nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek, Nagrody Literackiej Gdynia, Paszportu „Polityki”, Nagrody Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych i Biblioteki Raczyńskich „Książka Lata 2007”.
Jaskinia ma na celu popularyzację czytania literatury filozoficznie pogłębionej i filozofii zainteresowanej literaturą. Chcemy pokazać, w jaki sposób wybitne dzieła literackie i filozoficzne odpowiadają na fundamentalne zagadnienia naszej egzystencji.

SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH ZAINTERESOWANYCH !!!

Na zgłoszenia czekamy w bibliotece.

Zobacz  www.zamek.poznan.pl

Poetycki wtorek w CK Zamek…

czwartek, 18 listopada, 2010

 

Byliśmy tam…

dlaczego nie byliście z nami ???

 

Pan profesor Piotr Śliwiński znakomicie przeprowadził prezentację twórczości „młodych gniewnych”, po czym zgromadzona publiczność podjęła dialog z autorami.

W naszej bibliotece pozostanie mały ślad tego spotkania w postaci dwóch tomików wierszy:
Krzysztof Gryko – Poślizg
Kira Pietrek – Język korzyści

Oba tomiki ukazały się nakładem wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu.

Zanim nadeślecie nam swoje kolejne teksty do publikacji „Dwa światy” może warto wypożyczyć te tomiki i zobaczyć, jak piszą młodzi poeci .
                                                                                                                                                                                                       ZAPRASZAMY!

Z ostatniej chwili…

środa, 10 listopada, 2010

Dzięki uprzejmości Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkanie z cyklu SERYJNI POECI, które odbędzie się 16 listopada o godz.19.00 w CK Zamek , Sala pod Zegarem.

Swoje poezje z tomików, które ukazały się z Wydawnictwie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej przedstawią:
Krzysztof Gryko, Joanna Lech,Karol Maliszewski,Kira Pietrek.

Wieczór prowadzi prof. Piotr Śliwiński – znany krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej, profesor Instytutu Filologii Polskiej UAM w Poznaniu, autor wielu artykułów i książek.

Krzysztof Gryko (ur. w 1974 r.), poeta, muzyk, tłumacz. Absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim i muzykoterapii na UMCS w Lublinie. Autor debiutu poetyckiego Godziny szczytu (2002). Korzeniami związany z Puławami i Lubelszczyzną. Miesza w Krakowie, gdzie uczy języków iberyjskich i działa w grupach muzycznych: Los mar sentimentalesa oraz  Kabarta.

Joanna Lech (ur. w 1984 r.), poetka, autorka tomu Zapaść (Biblioteka Arterii, Łódź 2009), za który otrzymała nagrodę w X edycji Konkursu Literackiego PTWK w kategorii debiut roku oraz nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i wyróżnienie w VI Ogólnopolskim Konkursie Literackim Złoty Środek Poezja. Laureatka wielu ogólnopolskich konkursów poetyckich, m.in. im. K.K. Baczyńskiego, im. T. Sułkowskiego, im. S. Brzozowskiego, im. Z. Dominiaka, im. R. Wojaczka. W 2007 r. nagrodzona Grand Prix w VI konkursie im. R. M. Rilkego w Sopocie oraz nagrodą główną w XIII konkursie im. Jacka Bierezina w Łodzi. Publikowała m.in. w Studiuma, Tyglu Kultury, Portrecie, Toposie, Gazecie Wyborczej, Czasie Kultury, Tygodniku Powszechnym oraz antologii Poeci na nowy wiek (Biuro Literackie, Wrocław 2010). Pochodzi z Rzeszowa, od kilku lat mieszka w Krakowie.

Karol Maliszewski (ur. w 1960 r.), poeta, prozaik, krytyk literacki. Wydał dziewięć tomików poetyckich, trzy tomy prozy i pięć tomów szkiców krytyczno-literackich. Zadebiutował w 1985 r. tomem Dom i mrok. Później wydał m.in.: Wiersz wolny (1987), Miasteczko prośba o przestrzeń (1988), Będę przebywał jeszcze wtedy w Polsce (1991), Młody poeta pyta o (1994), Rocznik sześćdziesiąty grzebie w papierach (1996), Rok w drodze (2000), Inwazja i inne wiersze (2004), Zdania na wypadek. wiersze wybrane (2007). Stale współpracuje z kilkoma pismami literackimi takimi jak:   Odra, Studio, Opcje, Topos, Twórczość, Fraza, Wersja, Akant, Reda. Laureat nagród im. Marka Jodłowskiego (1994), im. Barbary Sadowskiej (1997), im. Ryszarda Milczewskiego-Bruno (1999). W maju 2007 r. został nominowany do nagrody literackiej Nike za tom szkiców krytycznych Rozproszone głosy (2006). Mieszka w Nowej Rudzie, na Dolnym Śląsku.

Kira Pietrek (ur. w 1983 r.), zajmuje się poezją, grafiką, ilustracją i reklamą. Zadebiutowała w 2008 r. w antologii Słynni i świetni, wydanej przez Wydawnictwo WBPiCAK z Poznania. Język korzyści to jej pierwsza samodzielnie wydana książka poetycka. Mieszka w Poznaniu.

Patronat medialny: Radio Merkury, WTK, Portal Epoznan.

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I NAUCZYCIELI!!!

Navigation

Search

Archives

listopad 2010
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes