Archive for październik, 2012

Archiwum Osieckiej trafiło do Biblioteki Narodowej

czwartek, 25 października, 2012

Archiwum Agnieszki Osieckiej – rękopisy utworów, zdjęcia i listy – zostało w środę przekazane Bibliotece Narodowej. „To wspaniałe archiwum opowiadające o pięknym, szalonym, kolorowym życiu” – mówił dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowski.

Archiwum Agnieszki Osieckiej to zbiór rękopisów oraz maszynopisów z kolejnymi wersjami utworów poetyckich, prozatorskich, teatralnych, publicystycznych, przekładów. Są tu też prace pisane na studiach, kolekcja fotografii, albumy ze zdjęciami wklejanymi przez samą poetkę, jej księgozbiór, zeszyty, kalendarze i notesy z zapiskami, a także pamiętniki, teksty wspomnieniowe oraz listy – wszystko to w środę, zostało przekazane przez córkę poetki, Agatę Passent, Bibliotece Narodowej. Jedna ze skrzyń z archiwaliami, zgodnie z decyzją spadkobierczyni, zostanie otwarta dopiero za dziesięć lat. Zawartością pozostałych zajmą się pracownicy Zakładu Rękopisów BN: zostaną zarchiwizowane, poddane konserwacji, a następnie udostępnione czytelnikom.

Część dokumentów z archiwum Osieckiej można już teraz oglądać na stronie internetowej Cyfrowego Archiwum Agnieszki Osieckiej. Pomysł na stworzenia takiej strony internetowej powstał w 2007 roku w Fundacji Okularnicy, prowadzonej przez Agatę Passent. BN ma zamiar dokończyć digitalizację; przejęła też od Fundacji Okularnicy stronę internetową www.archiwumagnieszkiosieckiej.pl.

źródło: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Archiwum-Osieckiej-trafilo-do-Biblioteki-Narodowej,wid,19736,wiadomosc.html
ZAPRASZAMY WAS PO KSIĄŻKĘ AGNIESZKI OSIECKIEJ

„Listy na wyczerpanym papierze”

Już wiemy…Literacki Nobel 2012: Mo Yan

czwartek, 11 października, 2012

Laureatem został chiński pisarz Mo Yan za „wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność.

AFP
Peter Englund ogłasza, że Mo Yan jest tegorocznym laureatem Narody Nobla w dziedzinie literatury

Peter Englund ogłasza, że Mo Yan jest tegorocznym laureatem Narody Nobla w dziedzinie literatury

Szwedzka Akademia doceniła Chińczyka za „wizyjny realizm łączący opowieści ludowe, historię i współczesność”

Prawdziwe nazwisko pisarza brzmi Guan Moye. Mo Yan znaczy po chińsku „nie mów”. Laureat był plasowany wysoko na liście noblowskich kandydatów. Bukmacherzy stawiali na niego 13:1, pierwszy na liście Haruki Murakami miał 8:1. Zobacz na Empik.rp.pl

Mo Yan urodził się 17 lutego 1955 roku w prowincji Szantung w rodzinie rolników.  W czasie rewolucji kulturalnej w Chinach rzucił szkołę i pracował w tłoczni oleju. W wieku dwudziestu lat wstąpił do Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Pisać zaczął w wojsku w 1981 r. Kilka lat później został wykładowcą na wydziale sztuki i literatury w szkole wojskowej. Uzyskał doktorat za pracę o twórczości Lu Xuna.

Zanim w 2000 r. Akademia Szwedzka przyznała Literacką Nagrodę Nobla Gao Xingjianowi, Mo Yan był uważany przez znawców chińskiej literatury za najpoważniejszego kandydata do tego tytułu. Jest autorem wielu powieści i opowiadań. Jedna z nich, w której opisuje historię Chin z perspektywy kobiet, została zakazana w jego kraju. Na Zachodzie jest znany z adaptacji „Klanu czerwonego sorga”, reżyserskiego debiutu Zhanga Yimou.

W Polsce ukazały powieści „Obfite piersi, pełne biodra” i „Kraina wódki”.

źródło: (PAP), AFP

Październik – Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

czwartek, 11 października, 2012

Hasło Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w 2012 r. brzmi:

„Biblioteki szkolne – klucz do przeszłości, teraźniejszości i przyszłości„.

Do młodych, zdolnych, utalentowanych i wszystkich chętnych…

Jeżeli czytacie ze zrozumieniem 😉 i chcielibyście współtworzyć SZKOLNĄ LISTĘ BESTSELLERÓW, zapraszamy do recenzowania swoich ulubionych książek i zgłaszania recenzji do biblioteki lub pocztą elektroniczną na adres: grawod@wp.pl.

Najlepsze będą nagrodzone i zawieszone na stronie www oraz na facebooku naszej biblioteki.

ZACHĘCAMY WAS I CZEKAMY NA WASZE PROPOZYCJE!!!


Navigation

Search

Archives

październik 2012
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes