Archive for wrzesień, 2014

Jest takie miasteczko (a ściślej rzecz biorąc: wioska) w Norwegii…

wtorek, 30 września, 2014

...które dumnie nosi nazwę „Den norske bokbyen”, czyli norweskie miasto książek. Skąd ta nazwa? Na ok. 300 mieszkańców przypada aż 12 antykwariatów i księgarni, które oferują swoim zaczytanym mieszkańcom około 250 tys. książek.

Najwspanialsza jest jednak forma sprzedaży dzieł nie tylko w języku norweskim, ale również angielskim i niemieckim. Specjalnie zadaszone regały stoją przy ścieżkach, dróżkach i uliczkach, prezentując swoje bogate wnętrze. Każdy, kto jest zainteresowany kupnem powieści, płaci (np.10 kr.) do odpowiedniej skrzynki.
Anna Furtak
Przy okazji przypomnijmy, że poziom czytelnictwa w Norwegii należy do najwyższych na świecie. Ponad 70 proc. Norwegów codziennie czyta gazety, a aż 93 proc. osób powyżej 15 roku życia co najmniej jedną książkę rocznie (w Polsce nieco ponad 40 proc.).
   

źródło: https://www.facebook.com/norwegiabeztajemnic
(fot. fylkesmagasinet.no, www.norwegenstube.de; audscottagepaint.blogspot.no; bokbyen.no; www.visitnorway.com)

Olga Ciura z kl. 2 C – laureatką konkursu fotograficznego „Co mi w duszy gra”

poniedziałek, 29 września, 2014

Przez cały sierpień trwał konkurs fotograficzny Co mi w duszy gra, przeprowadzany w  projekcie „eSzkoła – Moja Wielkopolska”, realizowany przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w partnerstwie z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i Ogólnopolską Fundacją Edukacji Komputerowej.

Zostały wybrane dwie fotografie, które zostały nagrodzone białymi słuchawkami SONY. W tym praca Olgi Ciury z kl. 2 C

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 24 września 2014 w Auli UAM

” W mojej duszy od zawsze grała muzyka skrzypiec,
a kiedy po raz pierwszy usłyszałam „River Flows In You” – Lindsey Stirling
zakochałam się w tej niesamowitej melodii i wyobraziłam sobie siebie,
jako mała dziewczynka grająca na skrzypcach, na łonie natury.”

e szkoła P1100526 e szkoła P1100527 e szkołaP1100524 e-szkoła

 

 

Spotkanie z pisarką Kaliną Błażejowską ”Uparte serce. Biografia Poświatowskiej”

poniedziałek, 29 września, 2014

 

kiedy: 30.09., g. 18
gdzie: Scena Nowa CK ZAMEK
cena biletu: wstęp wolny

Kalina Błażejowska – redaktorka działu kultury „Tygodnika Powszechnego”, absolwentka filmoznawstwa oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finalistka Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy. Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy polskich XX wieku.

prowadzenie: Anna Jaworska

„Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek. Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii. Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat. Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym jest kojarzona.
Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia, o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia, ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonych śmiercią. Kobiety, która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią”.
(www.znak.pl)

źródło: http://www.zamek.poznan.pl/news,pl,2,4194.html

Niedługo poznamy Laureata literackiej nagrody NIKE

wtorek, 23 września, 2014

Nagroda Literacka Nike przyznawana jest za najlepszą książkę roku. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie. Decyzję o tym, kto otrzyma tegoroczną Nagrodę Nike, jury podejmie w dniu jej wręczenia – 5 października br. Zwycięzca otrzyma 100 tys. zł i statuetkę. Fundatorami są „Gazeta Wyborcza” i Fundacja Agory.

W finale 18. edycji Nagrody Literackiej Nike znalazły się powieści:
– „Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.) o powikłanych losach polsko-niemieckiej rodziny,
– „Ości” Ignacego Karpowicza (Wydawnictwo Literackie) o współczesnej Warszawie i zagmatwanej naturze relacji międzyludzkich,
– „Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera), czyli historia konfrontacji małej, protestanckiej społeczności z pokusami wielkiego świata,
– „Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.) – debiutancka powieść o nocnych przygodach samotnej kobiety w wielkim mieście.

Nominowano także tomy wierszy:
– „Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie),
– „Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG).
W siódemce nominowanych książek jest także autobiografia Karola Modzelewskiego – „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” (Iskry).

źródło: http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/znamy-siedmiu-finalistow-literackiej-nagrody-nike-2014

Coś dla koneserów starych ksiąg!

wtorek, 23 września, 2014

Proponujemy spotkanie w Bibliotece Raczyńskich 25 września godz. 18.00

XVI Spotkanie z Arcydziełem

Drukuj

Mikołaj Rej
Źwierciadło albo Kstałt, w którym każdy stan snadnie się może swym sprawam  jako we źwierciadle przypatrzyć
Kraków 1568

Szanowni Państwo, już od 2006 roku Biblioteka Raczyńskich, dzięki mecenatowi PKO Banku Polskiego, ma przyjemność prezentować szerokiej publiczności najpiękniejsze i najcenniejsze piśmiennicze skarby kultury narodowej i europejskiej ze swoich zbiorów.

Podczas XVI Spotkania z Arcydziełem zapraszamy na prezentację jednego z najpiękniejszych druków polskich XVI stulecia – książki Mikołaja Reja Źwierciadło, wydanej w krakowskiej oficynie Macieja Wirzbięty.

Na XVI Spotkanie z Arcydziełem zapraszają: Anna Gruszecka – Dyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu i Tomasz Cemel – Dyrektor Zachodniego Regionalnego Oddziału Korporacyjnego w Poznaniu PKO Banku Polskiego.

 W programie:

• prof. Katarzyna Meller (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu), wykład: „Wielki testament” Mikołaja Reja – summa mądrości o człowieku i świecie w Źwierciadle,

• dr Marian Malicki (Biblioteka Jagiellońska w Krakowie), wykład: „Wydawca Reja” – Maciej Wirzbięta na tle drukarstwa krakowskiego XVI w.,

Aleksander Machalica (Teatr Nowy w Poznaniu) przeczyta fragmenty ksiąg Żywota człowieka poczciwego Mikołaja Reja,

• prezentacja unikatowego starego druku i wydawnictw związanych ze Źwierciadłem Mikołaja Reja.

źródło: http://www.bracz.edu.pl//index.php?option=com_content&task=view&id=1448&Itemid=100

Polecamy…

czwartek, 11 września, 2014

https://www.facebook.com/events/363562373798900/?ref_newsfeed_story_type=regular&source=1

Navigation

Search

Archives

wrzesień 2014
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes