Archive for listopad, 2015

Zwycięstwo Rut Bryl w XV Szkolnym Przeglądzie Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej

poniedziałek, 23 listopada, 2015

XV Lira to już historia…
Werdykt jury XV Szkolnego Przeglądu Poezji Śpiewanej i Piosenki Poetyckiej w Pniewach:

Grand Prix – Rut Bryl, V LO im. K. Potockiej w Poznaniu – „List do syna marnotrawnego” T. Kruczek

posłuchajcie tutaj źródło : http://lira.pniewy.net/

Monika Szwaja nie napisze nowej książki

poniedziałek, 23 listopada, 2015

Nie żyje Monika Szwaja

Odeszła popularna pisarka, autorka „Anioła w kapeluszu” czy „Klubu Mało Używanych Dziewic” w grudniu skończyłaby 66 lat. Zmagała się z ciężką chorobą.

Szwaja (rocznik 1949) była autorką kilkunastu popularnych powieści dla kobiet, założyła też wydawnictwo SOL.
Była również felietonistką, autorką tekstów piosenek – przede wszystkim szant. Jej wielką pasją było żeglarstwo. Ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W PRL pracowała w szczecińskiej telewizji, jednak została zwolniona po wprowadzeniu stanu wojennego. Przez kilka lat uczyła języka polskiego i historii w  Podgórzynie w Karkonoszach. Po 1989 roku powróciła do mediów. Była związana z Radiem Szczecin, a za promowanie Szczecina otrzymała tytuł Honorowego Ambasadora tego miasta.

źródło: http://ksiazki.wp.pl/tytul,Nie-zyje-Monika-Szwaja,wid,21447,wiadomosc.html

Czy ktoś pamięta ubiegłoroczne spotkanie z poznańską pisarką Joanną Jodełką?

czwartek, 19 listopada, 2015

Dla przypomnienia tutaj była relacja (13 marca 2014): http://www.vlo.poznan.pl/biblioteka/?p=1872 

Joanna Jodełka, pisarka, scenarzystka, z wykształcenia historyk sztuki. Urodzona w Siedlcach, mieszka w Poznaniu. Autorka „Polichromii. Zbrodni o stu twarzach”, za którą otrzymała prestiżową Nagrodę Wielkiego Kalibru,  „Grzechotki”, „Kamyka”, „Kryminalistki” i „Wariatki” (premiera w marcu 2016 r.) oraz powieści fantasy „Ars Dragonia”.

Spotkanie w czytelni Jodełka 13.03.2014

 

A na niżej podanym portalu możecie przeczytać najnowszy wywiad z pisarką:   http://zupelnieinnaopowiesc.com/2015/11/18/od-poczatku-wiem-kto-zabil-rozmowa-z-joanna-jodelka-autorka-kryminalistki-rozmawial-przemyslaw-poznanski-zdjecia-karolina-sikorska/

Strona autorki na Facebooku: https://www.facebook.com/joannajodelkapisarz

Zainteresowanych książką Bohdana Głębockiego „Musza Góra” zapraszamy…

wtorek, 17 listopada, 2015

na spotkanie autorskie 26 listopada 2015 r. o godzinie 18.00 w sali 82 Biblioteki Uniwersyteckiej przy ulicy Ratajczaka 38-40 w Poznaniu.

Czy miasto słynące z mieszkańców twardo stąpających po ziemi może być tłem powieści fantastycznej? Czy dawni Poznaniacy interesowali się okultyzmem? Co diesel punk ma wspólnego z motoryzacją?

Na te pytania ( i wiele innych) odpowie autor.

 źródło: https://www.facebook.com/festiwalgranda/?fref=nf

Kinga Tarka – dziewczyna z pasjami z kl. 2B

sobota, 14 listopada, 2015

Kinga

Kinga o sobie:

Nazywam się Kinga Tarka. W moim 17- letnim życiu największą rolę zawsze odgrywał akt tworzenia, Mój rozwój nigdy nie był związany z żadnymi zajęciami plastycznymi. Codziennie staram się poświęcić choć 30 min. na rysowanie. Uczę się za pomocą obserwacji i własnych doświadczeń, dlatego też na początku wiele rzeczy podpatrywałam od najróżniejszych artystów. Kiedy mój pierwszy szkicownik był juz całkowicie zapełniony, w grudniu 2014 roku, przy wsparciu najbliższych mi osób, założyłam na Facebooku stronę „TarkArt” https://www.facebook.com/TarkART/?ref=ts&fref=ts, która od tego czasu wzbogacana jest o coraz to nowe prace. Dziś tworzę już wyłącznie własną sztukę, która przybiera najróżniejsze formy. Maluję akwarelami i akrylami, rysuję kredkami, pastelami, szkicuję ołówkiem. Nie ograniczam się do malarstwa na płótnie, maluję po wszystkim (na kaskach, butach, torbach, itd.). Pracuję na różnych materiałach, które pozwalają mi na wyjście poza płaską powierzchnię płótna, czy kartki. Tak więc z moich rąk powstają asamblaże, rzeźby, a także ręcznie szyte plecaki, czy torby. W wolnym czasie piszę wiersze i felietony z przemyśleniami na różne tematy. W kwietniu 2015 roku na posadzce auloszatni VLO wystawiony będzie spektakl napisany i wyreżyserowany przeze mnie, a odegrany przez moją klasę (o profilu teatralno- filmowym). Sama w okresie gimnazjalnym grałam na deskach teatru „Scena Wspólna” w takich spektaklach, jak „Sztukmistrz z Lublina”, czy „Iwona Księżniczka Burgunda”. Jestem osobą bardzo żywiołową, już blisko 9 lat jeżdżę konno. Aktualnie codziennie siedzę w siodle i nie wyobrażam sobie życia bez koni. Od początku 2016 roku postanowiłam rozpocząć starty w konkursach plastycznych, by spróbować swoich sił. Wszystkie moje pasje godzę ze szkołą i nauką, która, jak wiadomo – stoi zawsze na pierwszym miejscu.

Oto próbka talentu Kingi, resztę oglądajcie tutaj: https://www.facebook.com/TarkART/?ref=ts&fref=ts

20150130_130007_20150130130416966  20150115_20195420141231_1944292015-10-21 08.38.51

 

 

 

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=WHZwqwkfat8

https://www.youtube.com/watch?v=p9VkcMMdGXI

Polecamy: otwarta dyskusja i debata „Czy czeka nas prawdziwa demokracja?” – z prof. Wiktorem Osiatyńskim

środa, 11 listopada, 2015

Wiktor Osiatyński

Gościem honorowym będzie prof. Wiktor Osiatyński, który specjalizuje się w zakresie prawa konstytucyjnego, a także historii doktryn politycznych i prawnych. Jest też aktywnym działaczem społecznym, który przyznaje się publicznie do choroby alkoholowej, z którą walczy m. in. przez szerzenie informacji o wszystkich uzależnieniach.

Czwartek, 26 listopada, o godz. 19.30, w sali Teatru Ósmego Dnia na ul. Ratajczaka 44 w Poznaniu

rezerwacje bezpłatnych wejściówek można robić dzwoniąc pod nr tel.+48 61/855 20 86), bądź pisząc na adres: teatr@osmego.art.pl

źródło: http://kulturalnikpoznanski.blogspot.com/2015/10/demokracja-dnia-osmego.html

Książka z dedykacją

poniedziałek, 9 listopada, 2015

 

książka

 

IMG_0003

 

 

 

 

 

Podczas międzyszkolnego X. Rajdu Historycznego we wrześniu 2015 uczniowie, nauczyciele i kombatanci AK z Poznania spotkali się w Łodzi z kapitanem Mironem Kopą,  który brał udział w walkach w Świętokrzyskiem.  Kapitan podzielił się swoimi wspomnieniami, a po spotkaniu podarował szkołom kila egzemplarzy książki „Po co wam to było chłopcy” swojego autorstwa.

Książkę można wypożyczyć w naszej bibliotece, znajdziecie ją na półce książek z dedykacjami.

Małgorzata Wiater, Wielkopolskie Stowarzyszenie Pamięci AK

Dyplom od Ministerstwa Edukacji Narodowej po raz drugi :)

poniedziałek, 9 listopada, 2015

IMG_0008

 

 

 

 

IMG_0009

 

Minister Joanna Kluzik – Rostkowska przysłała nam dyplom za uczestnictwo w konkursie MEN „Książki naszych marzeń”. Dziękujemy uczniom zaangażowanym w projekt: reżyseria – Agata Zaremba i Maja Górczak, wystąpiły – Natalia Kostrzewa, Zuzanna Świętek, Maja Górczak z kl. 3B oraz statyści z kl. 3D

Triumf papieru. Amazon otworzył fizyczną księgarnię. Niech żyją zwykłe książki!

czwartek, 5 listopada, 2015

Znów daliśmy się zwieść futurologom, którzy wraz z ebookami wystroili się na pogrzeb książki papierowej. Ale dziś już możemy oficjalnie wyjść z żałoby. Księgarnia Amazona przypieczętowała istotny fakt – książkoholicy, podobnie jak miłośnicy muzyki i sztuk wizualnych, potrzebują miejsc spotkań i fizycznego kontaktu ze swoimi obiektami kultu.

więcej na : http://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/1,115167,19137140,triumf-papieru-amazon-otworzyl-fizyczna-ksiegarnie-niech-zyja.html?utm_source=facebook.com&utm_medium=SM&utm_campaign=FB_wysokieobcasy&disableRedirects=true

Fantastyczna Jesień, czyli od Leonarda do Verne’a… i dalej – spotkanie z pisarzem Marcinem Mortką.

czwartek, 5 listopada, 2015

Marcin Mortka

Dzisiaj o godz. 16.00 w Filii 11 Biblioteki Raczyńskich, al. Marcinkowskiego 23/24

Gawędziarz, marzyciel i pracoholik w jednym – rzadko kiedy udaje mu się przetrwać dzień bez napisania choć strony  czegokolwiek. Pasjonat średniowiecznych krucjat, wielkich żaglowców epoki napoleońskiej i skandynawskich nastrojów, uwielbia kawę, podróżowanie oraz spokój pod każdą postacią. Jego największym skarbem jest rodzina. Nie znosi spieszenia się, uwielbia zapach wiatru i chciałby móc przesiedzieć każdą noc z książką. Na czas lata tradycyjnie staje się hobbitem – grzebie w ogródku, chodzi na bosaka, dużo je i starannie wystrzega się wszelkich przygód. Marzy o tym, by kiedyś napisać bajkę idealną, albo chociaż zostać kimś takim jak Tappi z Szepczącego Lasu.

więcej o poznańskim pisarzu na:

https://www.facebook.com/marcin.mortka.official/

http://lubimyczytac.pl/autor/3278/marcin-mortka

http://www.empik.com/szukaj/produkt?author=mortka+marcin

 

Navigation

Search

Archives

listopad 2015
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Other

Syndication

brought by WordPress Themes