23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Geneza

To doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO, mające na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim. Pomysł święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

23 kwietnia to również symboliczna data dla literatury światowej. W tym dniu w 1616 r. zmarli Miguel de Cervantes, William Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega (przy czym datę śmierci Shakespeare’a podaje się według kalendarza juliańskiego, a pozostałych dwóch – według gregoriańskiego). Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym już od roku 1930. Od 1964 r. tradycja ta kultywowana jest we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych. Obecnie Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich celebrowany jest na całym globie

W  Polsce

W Polsce czerwcu 2008 roku powstał Komitet Porozumiewawczy Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców, utworzony przez pięć organizacji związanych z rynkiem książki. Są to: Polska Izba Książki, Izba Księgarstwa Polskiego, Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Księgarzy Polskich. Komitet Porozumiewawczy został powołany w celu integrowania działań na rzecz promocji czytelnictwa, w tym akcji związanych ze Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. W ostatnich latach poszczególne stowarzyszenia należące do Komitetu Porozumiewawczego podejmowały różnorodne działania związane z upowszechnieniem książki i czytelnictwa, dostosowując ich kształt i charakter do wypracowanego wspólnie celu. Wiele z tych przedsięwzięć zyskało rangę wydarzeń o wysokiej użyteczności społecznej. Takie akcje jak: Tydzień Bibliotek, Apetyt na czytanie, Przyłapani na czytaniu czy Dyskusyjne Kluby Książki cieszą się ogromnym zainteresowaniem i obejmują swoim oddziaływaniem różne grupy społeczne i wiekowe w całej Polsce.

Na świecie

Jak co roku, na świecie organizowanych jest wiele wydarzeń związanych z tym świętem. W 2012 r. znajdą się wśród nich obchody 80. rocznicy Index Translationum międzynarodowego rejestru dokonanych na świecie tłumaczeń – jednego z najstarszych programów UNESCO, zainicjowanego w 1932 roku przez Międzynarodowy Instytut Współpracy Intelektualnej Ligi Narodów, a przejętego przez UNESCO w 1948 roku. Rocznicową debatę poświęconą znaczeniu i perspektywom rozwoju Index Translationum zorganizują wspólnie w siedzibie UNESCO w Paryżu stałe przedstawicielstwa: Francji, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii. Przez najbliższy rok Światową Stolicą Książki będzie stolica Armenii, Erywań, poprzednią było Buenos Aires, a kolejną w 2013 roku będzie Bangkok. O wyborze miasta na Stolicę Książki decyduje przedstawiony przez nie program promocji książek i czytelnictwa oraz dotychczasowy dorobek w tej dziedzinie. Wyboru dokonuje międzynarodowa komisja, złożona z przedstawicieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców (IPA-UIE), Międzynarodowej Federacji Księgarzy (IBF), Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Bibliotakarzy (IFLA) oraz UNESCO.

Netografia:

Strona internetowa poświęcona Światowemu Dniu Książki

http://www.swiatowydzienksiazki.pl/strona.php?p=1

Strona internetowa Polskiej Izby Książki

http://www.pik.org.pl/pl,Swiatowy_dzien_ksiazki,Swiatowy_dzien_ksiazki_info.html

Strona UNESCO o Światowym Dniu Książki

http://portal.unesco.org/culture/en/ev.php-URL_ID=5125&URL_DO=DO_TOPIC&URL_SECTION=201.html

źródło: http://miedzychod.pbp.poznan.pl/?23.-kwietnia-swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich,63

Comments are closed.

Navigation

Search

Archives

marzec 2024
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Other

Syndication

brought by WordPress Themes